Nemunas, Nr. 3–4 (939–940), 2015 m. sausio 22–vasario 4 d., p. 19.
- „Apokalipsės raiteliai“.
Paskata brūkštelėti keletą žodžių apie Vytautą Eigirdą – dailininką, 2012 m. iškeliavusį Anapilin, – šį kartą tapo jo darbų paroda Kauno Prisikėlimo bažnyčioje; t. y., maldos namuose, kurie tarsi ir nėra itin pritaikyti meniniam vyksmui. Kita vertus, prisiminus, kaip Vytautui rūpėjo biblinės Ezekielio pranašysčių, Naujojo Testamento ir Apreiškimo Jonui temos ir tai, kaip jį persekiojo Apokalipsės siužetai, tuo turbūt nereikėtų stebėtis.
Vis dėlto gal jis buvo tik (šiek tiek) pamišęs kūrėjas ir painiojo meilę mūsų Viešpačiui Jėzui Kristui su laisvės poreikiu bei neapykanta viskam, ką mes vadiname kasdieniu, merkantiliniu, pilku egzistavimu?
Kai kas pasakytų, kad gal taip ir buvo. Visgi ar galima išmatuoti menininko skausmą, kai, minint penkiasdešimties metų sukaktį (2007 m.), Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerija nepanoro suteikti salės jo kūrinių parodai surengti? Nelabai apsiriktume, jei šį faktą pavadintume kone didžiausia paskutiniųjų menininko gyvenimo metų nuoskauda. Nepamirškime, kad anksčiau V. Eigirdo darbų nepabijojo įsileisti Varšuvos, Bialystoko, Maskvos, Hamburgo, Kopenhagos, Montvilio etc. dailės galerijos. Jau nekalbant apie tai, kad kūrėjo kūriniai „nedarė gėdos“ gausiam būriui privačių kolekcininkų ir įvairiose Lietuvos vietose įsikūrusioms meno erdvėms.
Beviltiškumo persmelktas, alkoholiu bandomas gydyti kūrėjo būsenas galėtų iliustruoti mintis, jog žmogaus viltys, iliuzijos, skausmai ir džiaugsmai, jo didybė ir menkumas – tai tikrovės drama, kuri nuolat randasi ir auga per kančią ir nušvitimą.
Tačiau šis tekstas labiau skirtas ekspozicijai Prisikėlimo bažnyčioje aptarti. Taigi parodoje – ant drobės aliejumi tapyti darbai, kurių pavadinimus ar sukūrimo datas lankytojui palikta sužinoti pačiam – pasitelkiant fantaziją, įtempiant atmintį (beje, išlikę seni parodų katalogai, kita medžiaga). Siužetai, kaip minėjau, bibliniai. Akį rėžia kontrastingi raudonų, mėlynų, juodų dėmių sąskambiai. Čia pat ir faktūriniai paveikslai (tarsi kokie keramikos dirbiniai) – monochrominiai, balti arba juodi – įspūdingi, alsuojantys sluoksniais prikepusių dažų...
Minties, siužetų interpretavimo požiūriu V. Eigirdo simbolių metamorfozės itin įvairios, t. y. egzistencinės, teologinės etc. Kūriniuose visuotinai pripažintų dėsnių nulemtą tikrovę keičia neapibrėžtumo kupimas pasaulis. Kankinamo laukimo ir kitos situacijos neturėtų būti suprantamos tiesiogiai: kiekviename menininko vaizduotės atspindyje telpa visas žmogaus likimas, papildomos užuominos čia nėra vienareikšmės, jos nepatvirtinamos ir nepagrindžiamos jokiais mūsų bandymais pasikliauti įprastoje kultūrinėje vartosenoje įsitvirtinusiomis sampratomis apie realumą, abstraktumą, idealumą... Eigirdiškas meno kūrinys apskritai pretenduoja aprėpti viską, atspindėti patį Kosmosą. Net ir tuomet, kai žiūrovui nėra paprasta suvokti, autorius siekia simbolikos neapibrėžtumo bei daugiaprasmiškumo. V. Eigirdas tiesiog trykšta noru išreikšti save kaip individualią formą (o kartu ir individualią formą kaip pasaulį).
Šalia tarsi ryškų blyksnį akies tinklainėje regiu ir dailininko grafiką. Beje, parodos lankytojas šįkart jos nepamatys. Tačiau ši grafika yra – ji gal net ištirpusi ar pasislėpusi Vytauto drobėse.
Manau, publika kada nors turės progą išvysti ir šios krypties dailininko darbus.
- „Kompozicija“.
- „Tyrą“. 2004 m.